Minulý piatok 1.10.2021 sa člen SASA Juraj Šott zúčastnil Brunensis Anthropology Pecha Kucha v Brne ako účastník!

V inšpiratívnej spoločnosti šiestich ďalších profesionálnych a akademických antropológov a antropologičiek porozprával o svojom príbehu s antropológiou – od postupného vytriezvenia z humanitných vied (História a ruština), ktoré študoval na University of Sheffield, cez etnografický terén o „Etickom požičiavaní peňazí“ počas štúdia sociálnej a kultúrnej antropológie na UCL v Londýne až po súčasný kvalitatívny výskum, ktorý robí ako Research Designer v rámci svojho pôsobenia v Tatra banke. Juraj sa v závere pokúsil tiež o mimoriadne náročnú úlohu – snahu definovať, čo (pre neho) tá antropológia vlastne je.

Napriek tomu, že bol Juraj jediný účastník, ktorý sa zúčastnil online (ako priložený obrázok ilustruje), neubralo to na kvalite interakcie a naopak, pridalo to na hybridite a inkluzívnosti podujatia.

Záber tejto Pecha Kucha bol mimoriadne široký, pripájame stručný popis tém ostatných rečníkov a rečníčok:

Irena Kašparová porozprávala o tom, ako jej antropológia otvorila tretie oko a ako jej pomáha všímať si aj veci, ktoré sú divné a neutekať od nich.

Radek Carboch rozprával okrem iného o tom, ako mu etnografický pohľad na svet pomáha vidieť realitu znovu ako zázrak života, ktorý sa utvára pred jeho očami.

Hana Drštičková odkryla svoju osobnú cestu sebapoznávania a sebaprijatia cez rámec konceptov ako Láska, kolonializmus a priestor.

Eva Lukešová predstavila konkrétne príklady, ako sa mladí antropológovia a antropologičky môžu uplatniť a uživiť v treťom sektore.

Paride Bollettin predstavil svoj etnografický výskum s kmeňom Mebengokré a to, ako mu táto skúsenosť ukázala možnosť dialogického vteleného stretu medzi domorodým obyvateľstvom Mebengokré a hegemónnym svetom vedcov.

Pavel Doboš predniesol zážitkovým spôsobom, ako antropologické myslenie ovplyvnilo jeho vzorce rozmýšľania a tiež rozprával o tom, či mapy sveta ovplyvňujú svet alebo svet ovplyvňuje mapy.

Záznam z tejto Pecha Kucha nájdete TU.

Ešte raz vďaka organizátorom akcie, špeciálne Jánovi Albrechtovi za skvelú organizáciu. Tešíme sa na ďalšiu cezhraničnú spoluprácu!